Konserwacja i serwis to podstawowy sposób, by zachować maszyny i urządzenia w dobrym stanie. W przypadku maszyn czyszczących, jest to szczególnie ważne z uwagi na ich kontakt z wodą, środkami czyszczącymi, zabrudzeniami oraz innymi szkodliwymi oddziaływaniami. Wszyscy ich właściciele oraz użytkownicy powinni zainteresować się regularnym wykonywaniem serwisu, sięgając w tym celu po profesjonalną pomoc fachowców. W tym artykule skupiamy się na najważniejszych zasadach serwisu maszyn czyszczących oraz podpowiadamy – jakich korzyści można spodziewać się dzięki jego wykonywaniu.
Regularny serwis – gwarancja najlepszej kondycji maszyn czyszczących
W przypadku maszyn czyszczących użytkowanych w zakładach pracy i rozmaitych branżach przemysłu, regularny serwis jest nie tylko skuteczną metodą na ich konserwację, ale również obowiązkiem, z którego wykonywania nie należy rezygnować. W trakcie serwisu wykonywane są takie zadania jak czyszczenie obudowy i podzespołów, diagnozowanie nieszczelności, smarowanie elementów ruchomych, wymiana części niesprawnych.
W rezultacie, urządzenie poddane serwisowaniu odzyskuje optymalną kondycję oraz najlepszą wydajność, jakie może osiągnąć w ramach aktualnego stanu technicznego. Ponadto serwis maszyn czyszczących pozwala na wydłużenie spodziewanej ich żywotności, jest więc formą inwestycji w wyposażenie przedsiębiorstwa.
Środki do serwisowania maszyn czyszczących
Najpopularniejsze środki wykorzystywane w serwisowaniu maszyn czyszczących to m.in. smary, środki antykorozyjne, spraye, oleje. Dzięki ich zastosowaniu maszyny czyszczące mogą utrzymać pełną sprawność operacyjną, zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia awarii oraz przeciwdziała się rozwijaniu procesów korozji.
Kluczowe są pod tym względem smary oraz oleje, które redukują intensywność tarcia generowanego pomiędzy stykającymi się o siebie elementami maszyny. Maszyny regularnie poddawane serwisowaniu pracują w sposób bardziej płynny i stabilny oraz rzadziej ulegają uszkodzeniom mechanicznym.
Ważną kategorię tworzą także środki antykorozyjne, które zaliczamy do chemii konserwacyjnej. Hamują one rozwój procesów korozji generowanych przez kontakt z wilgocią, solami mineralnymi, kwasami, tlenem. Dzięki ich zastosowaniu na powierzchni maszyn czyszczących powstaje powłoka zatrzymująca te oddziaływania.
Ponadto ważne jest użycie specjalistycznych środków dopasowanych do potrzeb konkretnej maszyny. Mogą być to środki przeznaczone do zabezpieczania łańcuchów, aerozole do uszczelniania obudowy. Niekiedy ich zastosowanie jest obowiązkowe i stanowi warunek prawidłowego użytkowania maszyny.
Na koniec warto podkreślić, że jeśli nie mamy pewności jakie dokładnie czynności i środki czyszczące należy zaaplikować w przypadku konkretnej maszyny, warto powierzyć to zadanie wykwalifikowanej kadrze specjalistów. Będą wiedzieć jak dobrać zestaw gwarantujący najlepsze efekty i w pełni zgodny z wymogami serwisowymi danej maszyny.
Leave a Comments