Utrzymanie posadzki przemysłowej w czystości wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i środków czyszczących. Ich wybór powinien być uzależniony od rozmiaru i układu czyszczonej powierzchni, stopnia jej zabrudzenia, a także materiału, z jakiego wykonano posadzkę.
W poniższym artykule nie udzielimy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jaka maszyna do mycia posadzek przemysłowych sprawdzi się w Twojej firmie najlepiej. Podpowiemy natomiast, na co zwrócić uwagę, żeby z szerokiego wachlarza oferty tego typu maszyn i urządzeń wybrać to najlepsze.
Zasilanie
Maszyny sprzątające dzielą się na:
- kablowe,
- zasilane bateryjnie/akumulatorowe,
- spalinowe.
Ze względu na specyfikę pracy w zamkniętych pomieszczeniach poleca się stosowanie maszyn kablowych i akumulatorowych. Pierwsze do pracy wymagają podłączenia do prądu. Drugie działają po naładowaniu baterii. Zaletą maszyn kablowych jest praktycznie nieograniczony czas pracy. Wadą ograniczony zakres obsługiwanej powierzchni – urządzenie zasilane kablowo może wymagać stosowania kabli przedłużających lub przepinania się w trakcie sprzątania do gniazdek rozmieszczonych w innych częściach obiektu. Zaletą maszyn akumulatorowych jest praktycznie nieograniczony zasięg – urządzenie wjedzie wszędzie tam, gdzie pozwoli na to jego kubatura. Wadą ograniczony czas pracy. Po rozładowaniu akumulatora urządzenie musi być ponownie ładowane.
Urządzenia zasilane kablowo bardzo dobrze sprawdzają się w obiektach, w których dostęp do źródeł zasilania (gniazdek elektrycznych) jest szeroki. Poleca się je również do czyszczenia niewielkich powierzchni. Urządzenia akumulatorowe bardzo dobrze sprawdzają się przy dużych powierzchniach oraz wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu lub jest on ograniczony. W przypadku tych ostatnich, w celu zapewnienia optymalnego czasu pracy urządzenia poleca się stosowanie akumulatorów o większej pojemności.
Sterowanie
Producenci maszyn do czyszczenia podłóg oferują szeroki wybór urządzeń dedykowanych do obsługi posadzek przemysłowych. W asortymencie znajdują się maszyny pchane, jak również maszyny z siedziskiem dla operatora. Pierwsze odznaczają się niewielkim, kompaktowym rozmiarem. To pozwala na ich zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach, jak również w pomieszczeniach charakteryzujących się układem uniemożliwiającym swobodne manewrowanie urządzeniem czyszczącym. Szorowarki z siedziskiem dla operatora doskonale sprawdzają się w obiektach wielkopowierzchniowych. Zapewniają szybkie sprzątanie, przy jednoczesnym ograniczeniu wysiłku fizycznego operatora do absolutnego minimum. Przed ich wyborem należy się upewnić, że przestrzeń, którą będziemy sprzątać jest wystarczająca do swobodnego poruszania się urządzenia i dysponuje miejscami, w których operator maszyny czyszczącej będzie mógł bezpiecznie wykonać manewr zmiany kierunku ruchu.
Leave a Comments