Zamiatarki i szorowarki do kostki brukowej: Maszyny komunalne i kompaktowe urządzenia ręczne
Utrzymanie czystości na ścieżkach brukowanych, parkingach oraz w otoczeniu magazynu czy hali produkcyjnej wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Tam, gdzie obiekt jest duży, a czas na jego wysprzątanie ograniczony tradycyjna miotła może się okazać niewystarczająca. Alternatywą dla niej jest zamiatarka do kostki.
Zamiatarka do kostki to dedykowane urządzenie sprzątające, dzięki któremu w relatywnie krótkim czasie i przy zastosowaniu ograniczonej siły fizycznej możemy skutecznie uporać się z zanieczyszczeniami na chodniku, ścieżce, parkingu czy placu. Zamiatarki do kostki brukowej to szeroka i zróżnicowana grupa urządzeń, w ramach której dostępne są:
- zamiatarki prowadzone,
- zamiatarki samojezdne.
Dodatkowo wyróżnić możemy urządzenia napędzane akumulatorowo oraz spalinowo, których wybór każdorazowo powinien być uzależniony od specyfiki utrzymywanego terenu czy obiektu.
Szorowarka i zamiatarka do kostki: Spalinowa czy akumulatorowa?
Akumulatorowa zamiatarka do kostki brukowej to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jako, że zamiatarka akumulatorowa nie generuje spalin podczas pracy można ją bez obaw użytkować w pomieszczeniach zamkniętych, także w miejsca, w których charakter obsługiwanych procesów technologicznych wymaga zachowania maksymalnej czystości.
Spalinowe zamiatarki do kostki brukowej to urządzenia, które mogą pracować non-stop przez bardzo długi okres czasu (wystarczy, że na bieżąco będziemy uzupełniać paliwo). To sprawia, ze doskonale sprawdzają się do obsługi obiektów wielkopowierzchniowych. Ze względu na emisję spalin podczas pracy spalinowe zamiatarki samojezdne nie są polecane do zastosowań wewnętrznych, bardzo dobrze natomiast sprawdzają się na zewnątrz pomieszczeń, zwłaszcza tam, gdzie dostęp do energii elektrycznej umożliwiającej ładowanie akumulatora jest ograniczony.
Zamiatarki do kostki brukowej: Prowadzone czy samojezdne?
Decydując się na zakup zamiatarki do kostki warto rozważyć sposób obsługi urządzenia. Zamiatarka prowadzona to urządzenie pchane przez operatora, który musi pokonać całą trasę zamiatarki na własnych nogach. Zamiatarka samojezdna to urządzenie, którego obsługę można porównać o obsługi samochodu – operator siedzi w fotelu i z tej pozycji steruje zamiatarką.
Zamiatarki prowadzone (tzw. ręczne) bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach o ograniczonej przestrzeni. To urządzenia charakteryzujące się kompaktowym rozmiarem, dzięki czemu są bardzo zwrotne i z łatwością docierają do trudnodostępnych miejsc. Ze względu na specyfikę prowadzenia nie nadają się jednak do obsługi dużych powierzchni – praca z nimi jest zbyt czasochłonna i wymaga predyspozycji fizycznych operatora.
Zamiatarki samojezdne – akumulatorowe i spalinowe – doskonale nadają się do obsługi dużych powierzchni. Powszechnie wykorzystuje się je do zamiatania kostki brukowej na parkingach, placach składowych oraz dużych przestrzeniach brukowanych. Ich zaletą jest wysoka skuteczność oraz duża ergonomia pracy.
Leave a Comments